Świeczka Jan
Pseudonimy: „Łukasz”, „Mateusz”, „Boromeusz”.
Stopień wojskowy: por./kpt.
Szef Sztabu Komendy Obwodu Włoszczowa i jednocześnie Kierownik Referatu I.
Komendant Obwodu Radomsko.
Komendant Obwodu Końskie.
Kampania jesienna 1939
Kampanię jesienną 1939r. rozpoczął jako porucznik. Dowodził kompanią kolarzy w ramach 10 Dywizji Piechoty. Od 28 sierpnia zajmowała ona pozycje w rejonie Kępno-Ostrzeszów.
Po bitwie granicznej, wraz z częścią oddziału, wycofuje się do Warszawy.
Bierze udział w obronie stolicy na Pradze.
Po kapitulacji nie idzie do niewoli, ale zostaje przez Niemców zatrzymany na ulicy Grochowskiej. Osadzono go w obozie przejściowym w Zielonce koło Rembertowa. Z niewoli ucieka podczas transportu do Modlina.
Konspiracja
W listopadzie 1939r. podejmuje nieudaną próbę przedostania się przez „zieloną” granicę na Węgry.
Podczas drogi powrotnej w Warszawy zatrzymuje się w Kielcach, gdzie przez swoich kuzynów nawiązuje kontakt z SZP. Pozostaje na miejscu i pod pseudonimem „Łukasz” rozpoczyna pracę w konspiracji.
W okresie marzec 1940r. – wrzesień 1942r., posługując się pseudonimem „Łukasz”, pełni funkcję Kierownika Referatu I Organizacyjnego w Komendzie Obwodu Włoszczowa. Jest jednocześnie Szefem Sztabu Komendy Obwodu.
W okresie listopad 1942r. – luty 1943r. jest Komendantem Obwodu Radomsko. W tym okresie zostaje awansowany na kapitana.
Od 1 marca 1943r. obejmuje funkcję Komendanta Obwodu Końskie. Posługuje się pseudonimami „Mateusz”, „Boromeusz”, „Łukasz”. Występuje pod fałszywym nazwiskiem Zbigniew Michajłow i mieszka w domu Firkowskich przy ulicy Małachowskich. Latem 1944r. jest już zdekonspirowany i wynosi się poza Końskie. Funkcję pełni do lipca 1944r.
Podczas mobilizacji w ramach akcji „Burza” pozostaje bez przydziału.
W sierpniu 1944r. skierowany został do Kieleckiego Pułku Piechoty z Brygady Kieleckiej. Przebywa w oddziale do października 1944r. kiedy pułk zostaje zdemobilizowany.
Jesienią 1944r. dociera do Kielc. Zgodnie z jego relacją był planowany na Komendanta Obwodu Kielce. Z całą pewnością do nominacji nie doszło bowiem już w grudniu Świeczka zachorował.
Jako ciężko chory zostaje ulokowany w „Domu Starców”, który opuszcza dopiero na początku czerwca 1945r.
Za Sowieta
Po unormowaniu spraw personalnych (posługiwał się w dalszym ciągu fałszywymi dokumentami) nie może znaleźć pracy. Zostaje rolnikiem i osiedla się w Białobrzegach.
Data śmierci nieznana.