2.06. KIELCE: święto SP nr. 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilk"

Zawsze przed rocznicą śmierci patrona szkoły odbywa się w niej święto w którym biorą udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK.

5 czerwca poległ w walce Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce AK. Jest on patronem Szkoły Podstawowej nr 18 z kieleckiego Czarnowa - z tej okolicy wywodziło się wielu żołnierzy oddziału. Tegoroczne uroczystości odbędą się, 2 czerwca, zgodnie z następującym porządkiem:

godz. 9.00 - msza święta w kościele Miłosierdzia Bożęgo w Kielcach,

godz. 10.15 - okolicznościowa akademia w szkole,

5.06. MIEDZIANA GÓRA: rocznica śmierci "Wilka", "Długiego" i "Czarnego"

5 czerwca 1944r. podczas próby zatrzymania niemieckiej ciężarówki poległ Zbigniew Kruszelnicki "Wilk", dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce AK. W niedzielę 4 czerwca przy pomniku przypominającym o śmierci żołnierzy AK odbędzie się widwisko historyczne pt. "NA SZLAKU WILKA".

Podczas walki poza Zbigniewem Kruszelnickim „Wilk” polegli: Maciej Jeziorowski „Długi” i Witold Sobierajski „Czarny”. Uratował się jedynie Józef Rzeźnicki „Babinicz”. 

 

HISTORIA ODDZIAŁU - TUTAJ

 

Uroczystości przed pomnikiem zostaną poprzedzone widowiskiem historycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miedziana Góra. Widowisko rozpocznie się przy pomniku o godzinie 16.00

13.06. KIELCE: rocznica zamachu na Franza Wittka

15 czerwca 1944r. żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili kolejny zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów. Tym razem akcja została zakończona sukcesem, choć nie obyło się bez strat po stronie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczne uroczystości odbędą się 13 czerwca - wtorek, zgodnie z na stępującym programem:

-godz. 9.00 - Msza Święta w kieleckiej katedrze - udział dobrowolny.
-godz. 9.00 - równolegle na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się część historyczna prowadzona dla młodzieży przez pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którzy opowiedzą o akcji, a pracownicy Muzeum im. Orła Białego zaprezentują uzbrojenie z czasu II wojny śwatowej.
-ok. godz 9.45 - na ulicy Zamkowej formuje się kolumna złożona uczestników mszy oraz młodzieży biorącej udział w zajęciach na Wzgórzu Zamkowym. W tym miejscu dołączają delegacje szkół z pocztami sztanarowymi. Uroczystym pochodem z kompanią honorową wystawioną przez SRH "JODŁA" zgromadzeni przechodzą na ulicę Solną, przed pomnik upamiętniający akcję.
-ok. godz 10.00 - rozpoczęcie krótkich uroczystości zakończonych salwą honorową.
Organizatorem uroczystości jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorami są: Wzgórze Zamkowe, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce
Patronat medialny: Radio Kielce, TVP Kielce, Echo Dnia, portal internetowy AK Okręg Kielce

WYDARZENIE na FACEBOOK - TUTAJ

16-18.06. PUSZCZA ŚWIĘTOKRZYSKA: uroczystości poświęcone żołnierzom "Ponurego" i "Nurta"

Coroczne uroczystości upamiętniające upamiętniające żołnierzy walczących pod dowództwem płk Jana Piwnika ps. "Ponury" oraz mjr Eugeniusza Kaszyńskiego ps. "Nurt" odbędą się w tym roku w następującym terminie:

9.07. ZAWIDZA: uroczystość poświęcona akcji "Burza"

W Zawidzy, Gmina Łoniów, przy pomniku ufundowanym przez Koło Sandomierz ŚZŻAK, odbędą się uroczystości poświęcone akcji "Burza" i żołnierzom 2 ppLeg. Początek uroczystości o godz. 17.00

16.07. CEBER: rocznica bitwy 2 ppLeg.

W miejscowości Ceber, Gmina Gogoria, o godz. 16.00 rozpocznie się polowa msza święta. Rozpocznie ona uroczystości poświęcone zwycięskiej walce stoczonej latem 1944r. przez żołnierzy 2 ppLeg. AK

Po mszy nastąpią przemówienia i zostaną złożone kwiaty. Na zakończenie organizatorzy uroczystości przewidzieli poczęstunek.

Więcej o historii w rozdziale: Bitwa we wsi Ceber

23.07. PIELASZÓW: rocznica rozbicia I batalionu 2 ppLeg.

W Pielaszowie, Gmina Wilczyce, odbędą się uroczystości rozbicia I batalionu 2 ppLeg. 

Uroczystości rozpoczną się prawdopodobnie o godz 15.00 mszą świętą po której nastąpią opolicznościowe przemówienia i zostaną złożone kwiaty. Na zakończenie zebrani będą mogli zobaczyć pokaz kawaleryjski 24 Pułku Ułanów.

Przed uroczystością odbędzie się Terenowy Bieg Partyzancki wzdłuż rzeki Opatówki, na trasie Dacharzów – Pęczyny – Dobrocice – Pielaszów (11km)

Więcej o historii w rozdziale: Rozbicie I batalionu - Pielaszów

30.07. SANDOMIERZ: uroczystości bitwy pod Pielaszowem

Dokładnie w 73 roczncę bitwy pod Pielaszowem Koło ŚZŻAK w Sandomierzu zaprasza na uroczystości.

Planowany charmonogram  uroczystości:

- godz. 10.00 msza święta w kościele Świętego Józefa w Sandomierzu,

- ok. 11.00 przejście pod mogiłę "Poelaszowiaków" na Cmentarz Katedralny na dalszą częśc uroczystości z udziałem: kombatantów i zaproszonych gości. 

Więcej o historii w rozdziale: Rozbicie I batalionu - Pielaszów

1.08. KIELCE: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku w Kielcach obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości tradycyjnie rozpocznie Msza Święta w Kościele Garnizonowym.

- po zakończeniu nabożeństwa kombatanci, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe przejdą na Skwer Szarych Szeregów,

- ok. godz 16.40 - Stowaryszenie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" przedstawi rekonstrukcję powstańczych walk.

- o godz 17.00, zawyją syreny po czym przy pomniku rozpoczną się oficjalne uroczystości.

 

DODATKOWE INFORMACJE DOSTĘPNE NA FACEBOOK - TUTAJ.