15.06. KIELCE: rocznica zamachu na Franza Wittka

15 czerwca 1944r. żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili kolejny zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów. Tym razem akcja została zakończona sukcesem, choć nie obyło się bez strat po stronie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczne uroczystości odbędą się 15 czerwca - wtorek, zgodnie z na stępującym programem:

-godz. 9.00 - Msza Święta w kieleckiej katedrze - udział dobrowolny.
-godz. 9.00 - równolegle na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się część historyczna prowadzona dla młodzieży przez pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którzy opowiedzą o akcji, a pracownicy Muzeum im. Orła Białego zaprezentują uzbrojenie z czasu II wojny śwatowej.
-ok. godz 9.45 - na ulicy Zamkowej formuje się kolumna złożona uczestników mszy oraz młodzieży biorącej udział w zajęciach na Wzgórzu Zamkowym. W tym miejscu dołączają delegacje szkół z pocztami sztanarowymi. Uroczystym pochodem z kompanią honorową wystawioną przez SRH "JODŁA" zgromadzeni przechodzą na ulicę Solną, przed pomnik upamiętniający akcję.
-ok. godz 10.00 - rozpoczęcie krótkich uroczystości zakończonych salwą honorową.
Organizatorem uroczystości jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorami są: Wzgórze Zamkowe, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

1.08. KIELCE: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku w Kielcach obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości tradycyjnie rozpocznie Msza Święta w Kościele Garnizonowym.

- po zakończeniu nabożeństwa kombatanci, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe przejdą na Skwer Szarych Szeregów,

- ok. godz 16.40 - Stowaryszenie Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" przedstawi rekonstrukcję powstańczych walk.

- o godz 17.00, zawyją syreny po czym przy pomniku rozpoczną się oficjalne uroczystości.

 

DODATKOWE INFORMACJE DOSTĘPNE NA FACEBOOK - TUTAJ.