Niemiec Kacper
Pseudonimy „Mir”/„Niemirski”
Stopień wojskowy: por./kpt.
Komendant Obwodu AK Jędrzejów
Dowódca Jędrzejowskiego Pułku Piechoty AK
Młodość i wojsko

Urodził się 1 stycznia 1893 roku w Podleśnej Woli w powiecie miechowskim jako syn Franciszki i Franciszka Niemiec.
-szkołę powszechną ukończył w Pstroszycach, uczył się także w szkole kolejowej w Sędziszowie i Kielcach,
-1912 – ukończył Seminarium Nauczycielskie w Jędrzejowie,
-pierwszą posadę nauczycielską otrzymał w szkole fabrycznej w Milowicach koło Sosnowca.
-po wybuchu I wojny światowej wrócił do Jędrzejowa i objął posadę nauczyciela w Krzcięcicach
-współpracował w tym czasie z Andrzejem Waleronem. Podczas I wojny światowej organizował także zrzeszenia nauczycieli ludowych, a także (w latach 1917–1918) był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 brał udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich, a później sprawował funkcję komisarza rządu na powiat jędrzejowski. Kacper Niemiec dzięki ukończeniu konspiracyjnej podchorążówki objął w latach 1917-18 funkcje Komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej na teren powiatu jędrzejowskiego.
-od 1918 roku do 1 kwietnia roku 1919 jako podchorąży służy w Wojsku Polskim,
-awans do stopnia podporucznika i przydział do 25 Pułku Piechoty z którym brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej, za udział w której został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Ze służby w wojsku przeszedł do rezerwy w stopniu porucznika.
-po zakończeniu wojny otrzymał posadę nauczycielską w Mnichowie, w powiecie jędrzejowskim. W tym okresie rozpoczął również działalność w ruchu ludowym, organizując wspólnie z posłem Andrzejem Waleronem Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie".
-w kolejnych latach pracował jako nauczyciel (kierownik szkoły powszechnej) w Strzeszkowicach, a następnie Iwanowicach, Gilowicach, Stryszawie i Rychwałdzie na terenie powiatu żywieckiego.
Okupacja niemiecka
-we wrześniu 1939 roku próbował dostać się do swej jednostki w Janowie Lubelskim, jednak okazało się to niewykonalne.
-w październiku 1940 roku wraz z najbliższymi został wysiedlony do Nowego Sącza, skąd udał się do swej rodziny w Radomia. Utrzymywał jednak żywe kontakty z działaczami ludowymi.
-w styczniu 1941 roku otrzymał wiadomość od Andrzeja Wojteckiego, aby bezzwłocznie przyjechał do Jędrzejowa. Na Zielonkach k/Jędrzejowa u Pańtaka odbyło się spotkanie z Franciszkiem Kamińskim - komendantem głównym Batalionów Chłopskich i Stanisławem Jagiełło ps. „Szuwaro" komendantem okręgu kielecko - radomskiego. Kacper Niemiec został zaprzysiężony i mianowany komendantem obwodu jędrzejowskiego BCh.
-z jego inicjatywy w latach 1942 - 1944 zorganizowano w Słaboszowicach na terenie gminy Sędziszów osiem trzymiesięcznych kursów wyszkolenia podoficerów piechoty, które ukończyło 92 szeregowców. Przedmiotem wykładów, oprócz tematów z dziedziny wojskowości, były także pogadanki z historii ruchu ludowego.
- od 30 listopada 1943r. zostaje Komendantem Obwodu Jędrzejów AK (na mocy rozkazu Kwatery Głównej o scaleniu Batalionów Chłopskich z Armią Krajową). Do maja 1944 współdowodził z dotychczasowym komendantem mjr. Stefanem Gądzio „Kos”).
-awansowany do stopnia kapitana.
-dowódca Jędrzejowskiego Pułku Piechoty ze składu Kieleckiej Brygady Piechoty AK.
-funkcje w AK pełnił do czasu rozwiązania organizacji w styczniu 1945r.,
Okupacja sowiecka
-w styczniu 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, „Mir" Niemiec pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, której celem była działalność zmierzająca do ujawniania się żołnierzy podziemnego wojska z szeregów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niejednokrotnie osobiście interweniował w przypadkach aresztowań swoich byłych podkomendnych w Komendzie Milicji i w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Jędrzejowie.
-w roku 1946 zmienił nazwisko z Kacper Niemiec na Kacper Mir - Niemirski. Sympatyzował z PSL Mikołajczykowskim.
-w 1947 roku zwolniony z pracy i aresztowany. W kieleckim więzieniu przebywał około roku.
Po wyjściu z więzienia przez szereg lat sprawował funkcję Prezesa koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Jędrzejowie.