Jastrzębski Adam

Pseudonimy: „Grot”, „Żegota”, „Adam”, „Korwin”
Stopień wojskowy: kapitan, major
Komendant Obwodu Jędrzejów SZP-ZWZ
Szef Oddziału I Organizacyjnego Komendy Okręgu Kielce ZWZ
Szef Wydziału Kolportażu Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ
Urodzony prawdopodobnie 18.11.1906. Rodzice: Walenty i Julia z domu Gabryś (urodzona 21.01.1869 w Nawarzycach koło Wodzisławia, powiat Jędrzejów).
-oficer służby stałej Wojska Polskiego.
-adiutant dowódcy 55 pułku piechoty stacjonującego w Lesznie.
-od 1936 roku oficer Kompanii Zamkowej w Warszawie - pododdział piechoty Wojska Polskiego przeznaczony do pełnienia służby wartowniczej w miejscu postoju Prezydenta Rzeczypospolitej oraz spełniający funkcje reprezentacyjne.
-w marcu 1939 roku jako kapitan jest dowódca kompanii. Funkcję pełnił prawdopodobnie do zakończenia działań zbrojnych kampanii obronnej 1939r.
-w konspiracji SZP od jesieni 1939.
-skierowany do Okręgu Kielce. Prawdopodobnie jako pierwszy tworzy zręby konspiracji SZP a później ZWZ w Obwodzie Jędrzejów. Być może skierowany w ten teren ze względu na rodzinne powiązanie z miejscowością Nawarzyce. Jedną z jego kwater była leśniczówka Gaj gdzie leśniczym był Adam Karkowski.
-do lutego 1940 pod pseudonimem „Grot” jest pierwszym Komendantem Obwodu Jędrzejów SZP-ZWZ.
-od marzec do październik 1940 – szef Oddziału I Organizacyjnego Komendy Okręgu Kielce ZWZ, posługuje się wtedy pseudonimem „Żegota”.
-prawdopodobnie w 1940 roku bierze ślub z Haliną Kuczborska, z którą ma syna ur. w 1940 i córkę urodzoną w 1941.

-od październik 1940 twórca i szef Wydziału Kolportażu Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ. Używa wtedy pseudonimów: „Adam”, „Korwin”. Powołanie wydziału wiązało się z uporządkowaniem centralnego kolportażu: podział na trzy siatki. Jastrzębski kierował siecią obsługującą wysyłkę wydawnictw poza Warszawę.
-22 stycznia 1941 mianowany majorem.
-prawdopodobnie 28 marca 1941 (podawane są też inne daty dzienne, ale różnica o 1-2 dni) aresztowany w mieszkaniu Józefa i Walentyny Wejtów w Warszawie przy ulicy śniadeckich 18 m. 41 gdzie mieścił się punkt kontaktowy. Poza Jastrzębskim aresztowana została jego łączniczka Wanda Polakowska „Jagienka” i kolporterka Zenobia Kierska „Ruda Janka” (obie zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego Ravensbruck.
-Jastrzębski po śledztwie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz gdzie dotarł 5 kwietnia 1941. Nadano mu numer 11261. W dokumentach obozowych znajduje się zapis że urodził się 16.07.1913 roku w Przemyślu, a jego zawód to uczeń. Dane te pochodzą zapewne z fałszywych dokumentów.
2.10.1941 r. Jastrzębski został w KL Auschwitz zamordowany.