Iżykowski Roman Jan

Pseudonim: „Roman”

Stopień wojskowy: brak

Komenda Obwodu Sandomierz

Urodził się 25.09.1912 r w Łodzi. Syn Romana.

-w 1932 r. rozpoczął studia w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej Dobkiewczowej. Nauki gry na skrzypcach pobierał w klasie Alfreda Wiłkomirskiego a teorie muzyki kompozycji u Feliksa Wróbla i Grażyny Bacewicz. -jednocześnie w systemie eksternistycznym studiował w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie.

-od 1934 r. pracował jako nauczyciel śpiewu i muzyki w Gimnazjum im. ks. Ignacego Skorupki w Łodzi.

-w 1935 zakończył pierwszy etap studiów.

-w 1935 r. został członkiem Łódzkiego Klubu Radio Nadawców otrzymując znak nasłuchowy  SPL170. Włączył się bardzo aktywnie w działalność organizacyjną klubu (w 36 toku został sekretarzem klubu).

-od wczesnych lat komponował. W jego działalności kompozytorskiej do ważniejszej zaliczają się: Sonata na skrzypce i fortepian, którą napisał w 1936.

-w marcu 1940 r. wraz z rodziną wysiedlony został z Łodzi i trafił do Sandomierza.

-nie wiemy kiedy ale zapewne dosyć szybko związał się z konspiracja ZWZ,

-prowadził w Sandomierzu nauczanie na tajnych kompletach.

-w latach 1942-44 w ramach tajnego nauczania studiował muzykologię (u prof. Zdzisława Jachmwckiego) dojeżdżając na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

-prawdopodobnie w 1942 roku objął funkcje kierownika łączności radiowej (Vc) w referacie V Łączność Komendy Obwodu Sandomierz.

-w 1942 roku został także kierownikiem akcji „N” w ramach referatu VI Biuro Informacji i Propagandy Komendy Obwodu Sandomierz. Celem akcji było "szerzenie za pomocą środków propagandy rozkładu moralnego i fizycznego Niemców". Akcją objęto Wehrmacht i funkcjonariuszy administracji. Jej założeniem było dążenie do zachowania pozorów działania niemieckiej konspiracji. Prowadzono ją przez kolportaż ulotek, wysyłanie donosów czy listów do rodzin w Rzeszy. Niezbędne materiały otrzymywano z Komendy Okręgu Kielce a akcja objęta była ścisłą tajemnicą.

-od stycznia 1943 osobiście obsługiwał (w okresach czuwania) radiostację nasłuchową Obwodu Sandomierz do spraw zrzutów, która zlokalizowana była w młynie Górki w miejscowości Górki koło Klimontowa.

-opracowanie „Jodła” podaje, że był podporucznikiem, ale w dokumentacji  Wojskowego Biura Historycznego nie znaleźliśmy potwierdzenia.

-wiosną 1945 rozpoczął pracę w Filharmonii Łódzkiej jako skrzypek, a następnie w grudniu tego samego roku zajął stanowisko dyrektora administracyjnego i kierownika artystycznego.

-w 1947 ukończył studia.

-aktywnie działał w organizacjach krótkofalowców.

-w latach 1949–1953 był dyrektorem naczelnym filharmonii.

-od 1947 do śmierci był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w międzyczasie zostając w latach 1960–1978 dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Dyrygentury

-w 1970 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Zmarł 5.07.1999 r  i pochowany został na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi (Kwatera XXXVIII- Rząd -6, Grób 7.