Plany mobilizacyjne pułku

Zgodnie z pierwotnymi założeniami 4.pp leg. Miał został utworzony na terenie obwodów Kielce i Stopnica. Rozszerzenie koncepcji Odtwarzania Sił Zbrojnych o powołanie Brygad zmusiło wprowadzenie odpowiednich zmian w schemacie mobilizowanych jednostek.

W rozkazie szczegółowym Nr 2 Komendanta Obwodu Kielce z dnia 2 sierpnia możemy przeczytać, że za mobilizację 4.pp leg odpowiadał będzie Obwód Stopnica, a jego dowódcą zostanie Komendant Obwodu Stopnica. Pozostałe siły Inspektoratu Kieleckiego miały tworzyć Kielecką Brygadę Piechoty w której skład miały wchodzić Kielecki Pułk Piechoty (dowódca Komendant Obwodu Kielce) i Jędrzejowski Pułk Piechoty (dowódca Komendant Obwodu Kielce).

3 sierpnia rozpoczęła się mobilizacja o w obwodach Inspektoratu Kieleckiego. Okazało się, że Obwód Stopnica na terenie którego były już prowadzone walki frontowe nie jest w stanie odtworzyć 4. pp. Zadanie to przejął Obwód Kielce, któremu zostały podporządkowane oddziały partyzanckie z Obwodu Stopnica. Pozostałe siły miały zostać użyte do tworzenia Kieleckiej Brygady Piechoty.

Wprowadzone zmiany spowodowały zamieszanie w nazewnictwie. Obwód Kielce miał bowiem odtwarzać Kielecki Pułk Piechoty. Po decyzji, że odtwarza 4.pp Leg. W dalszym ciągu używano jednak nazwy Kielecki Pułk Piechoty. Sytuacja ta trwała do 22 sierpnia. Major Józef Włodarczyk „Wyrwa”, dowodzący pułkiem, wydał wtedy Rozkaz dzienny Nr 4 w którym czytamy: „…1. Z dniem dzisiejszym znoszę dotychczasowe brzmienie nazwy „Kielecki Pułk Piechoty”, a polecam odtąd stosować nazwę „4. PP Legionów”

Mobilizacja I batalionu

w przygotowaniu

Mobilizacja II batalionu

Żołnierze z Podobwodów Piekoszów i Niewachlów byli podstawą do formowanego w okolicach Kostomłot II batalionu. Zasilić go miał także oddział partyzancki Pawła Stępnia "Gryf", którego dotycchczasowym zadaniem była ochrona radiostacji Delegatury Rządu. 

Plany i obsada

     Koncentracja batalionu miała zostać przeprowadzona na terenie Placówki Niewachlów. W Kostomłotach na plebanii u księdza Janusza Przyłęckiego „Pesa”, zakwaterował major Józef Włodarczyk „Wyrwa”, Komendant Obwodu Kielce AK, który przewidziany był na dowódcę mobilizującego się 4 pułku piechoty Legionów AK. Razem z „Wyrwą” kwaterowali oficerowie tworzący sztab pułku: por. Mieczysław Drewicz „Urban” – zastępca dowódcy pełniący jednocześnie funkcję szefa sztabu pułku, ppor. Marian Gawlik „Lew” – adiutant dowódcy pułku i por. Józef Kundera „Orlik” – oficer łączności.

     Z tego sztabu wyruszali we wszystkich kierunkach łącznicy i gońcy, a ich bezpieczeństwa strzegli żołnierze z miejscowej placówki, którzy trzymali straż i obserwowali okolicę. W zabudowaniach Stanisława Buckiego w Kostomłotach stacjonował także oddział partyzancki Zygmunta Firleja „Kajtek”. Liczył on 28 żołnierzy i także wywodził się z Placówki Niewachlów (Białogon). W pierwszych dniach sierpnia stanowił oddział osłony dowódcy pułku. Po kilku dniach „Wyrwa” zdecydował o przeniesieniu kwatery dowództwa w bardziej bezpieczne miejsce. Wybrano na nie przysiółek Kostomłoty-Grzeszyn.

     Miał tutaj zostać utworzony II batalion 4 ppLeg. AK. Batalion miał składać się z żołnierzy z Podobwodów Piekoszów,  Niewachlów i Suchedniów do których miał dołączyć oddział partyzancki Pawła Stępnia "Gryf". Początkowo planowano, że dowódcą batalionu zostanie Stanisław Mikołajczyk "Rozmaryn" (Komendant Podobwodu Niewachlów), ale ostatecznie funkcję tą objął kapitan Władysław Czaja „Eustachy”, a jego adiutantem dotychczasowy Komendant Podobwodu Piekoszów ppor. Edward Malaga „Dąb”. Bardzo ważne zadanie przypadło gospodarzowi terenu: Komendant Podobwodu Niewachlów, „Rozmaryn” został odpowiedzialny za wyżywienie mobilizującego się wojska. Zorganizował wypiek chleba. Świeże mleko dostarczał z Niewachlowa kierownik zlewni Józef Śledź. We wszystkich domostwach gotowano strawę dla żołnierzy, a miejscowi żołnierz-konspiratorzy strzegli bezpieczeństwa koncentracji.

7 sierpnia: Msza Święta

     Zmobilizowany batalion (w sile kompanii) został postawiony na nogi 7 sierpnia. Pododdziały w pełnym rynsztunku udały się do kaplicy pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego (znajdującej się na Górze Jana). Ksiądz Janusz Przyłęcki „Pesa” odprawił nabożeństwo, podczas którego odbyła się spowiedź ogólna. Na koniec odśpiewano, zaintonowaną przez księdza „Rotę”, po czym ściągnięto ubezpieczenia i oddziały odeszły na kolejny postój.

Gruchawka

Po Mszy Świętej dowództwo wraz z oddziałami przeniosło się do Gruchawki. 

Wróć