Nowe zadania

15 sierpnia Komendant Okręgu Kielce, i jednocześnie Dowódca Korpusu Kieleckiego, płk. „Mieczysław”, wydał Rozkaz szczególny Nr 6/44 w którym regulował wszystkie sprawy odnośnie marszu do bitwy o Warszawę. Dotarł on drogą radiową do odpowiednich struktur Okręgu najpóźniej następnego dnia wieczorem. 

     Rozkaz odwoływał wcześniej wydane zarządzenia w sprawie realizacji akcji „Burza” (w okręgu kryptonim „Deszcz”) i zarządzał pogotowie marszowe we wszystkich oddziałach znajdujących się w polu. Akcji nadano kryptonim „Zemsta” i komendant okręgu podkreślił obowiązek wzięcia w niej udziału wszystkich uzbrojonych oddziałów. Jednocześnie jednak komendanci obwodów otrzymali prawo pozostawienia minimalnej części uzbrojonych sił na swoim terenie do zapewnienia bezpieczeństwa pracy konspiracyjnej oraz przyjmowania zrzutów. Rozkaz zakazywał udziału w marszu oddziałów nie uzbrojonych oraz ludzi chorych i „słabych”. Nieprecyzyjne określenie „słabych” dawało możliwość uchylenia się lub usprawiedliwienia się od obowiązku udziału w marszu.
     W 19 załącznikach rozkaz precyzował zadania. Dotychczasowi inspektorzy – z wyjątkiem ppłk. „Lina”, który dowodził już 2 Dywizją Piechoty Leg. AK, mieli pozostać na swoich stanowiskach z zadaniem organizowania brygad terenowych – zgodnie z wcześniejszymi zarządzeniami.
     Rozkaz ten określa więc, że mjr Zygmunt Żywocki „Wujek” dowodzący 28 Dywizją Piechoty, a jednocześnie Inspektor Radomski ma pozostać na zajmowanym dotychczas stanowisku. Jest to jasny sygnał, że Komenda Okręgu zdawała sobie sprawę, że mobilizacja na terenie Inspektoratów Radom i Starachowice nie przebiega w zadowalający sposób i utworzenie dywizji jest praktycznie niemożliwe.

Marsz na koncentrację

Rozkazy wydane przez Komendę Okręgu jasno precyzowały tereny oraz terminy w których zmobilizowane oddziały miały się skoncentrować do wykonania akcji Zemsta.

W przypadku oddziałów które miały wchodzić w skład dywizji wytyczne brzmiały:
1. Oddziały Inspektoratu Radom „A” miały osiągnąć do godziny 6.00 19 sierpnia rejon lasów Przysucha, by stamtąd:
-rozpoznać przeprawy przez Pilicę od Nowego Miasta do Białobrzegów,
-nawiązać łączność z Obwodem Grójec (Okręg Warszawa) w celu zebrania wiadomości o nieprzyjacielu na trasie marszu do Warszawy,
-rozpoznać nieprzyjaciela w rejonie na wschód od szosy Radom-Warszaw,
-ubezpieczyć się w rejonie koncentracji i zorganizować składnicę meldunkową.
2. Oddziały z Inspektoratu Starachowice „B” miały osiągnąć do godziny 6.00 18 sierpnia rejon koncentracji w lasach na północ od Niekłania z następującymi zadaniami:
- ubezpieczać rejon koncentracji z kierunku Szydłowca i Końskich,
-zorganizować składnicę meldunkową dla całości sił Okręgu w rejonie Niekłania.

 

     Mimo problemów z mobilizacją na swoich terenach oddziały dywizji wykonywały rozkaz, a ich przebieg opisany jest w osobnych częściach.

Kres dywizji

Przebywający na terenie Obwodu Końskie Komendant Okręgu mógł naocznie stwierdzić, że siły mobilizowane na terenie Inspektoratu Starachowice są mniejsze od planowanych. Podobne informacje docierały także z terenu Inspektoratu Radomskiego.

     W przypadku tego ostatniego duży wpływ na mobilizację miały walki frontowe prowadzone na terenie Obwodu Kozienice.
     Organizując oddziały do marszu na Warszawę Komendant nie mógł pozwolić na funkcjonowanie szeregu „fikcyjnych” jednostek. Stąd w dniu 17 sierpnia wydano szereg rozkazów normujących istnienie niektórych oddziałów. Najważniejsza z nich dotyczyła rezygnacji z tworzenia 28 Dywizji Piechoty oraz 272 pp. Pozostałe oddziały miały być wcielane do innych jednostek.

28 dywizja w Warszawie

Paradoksalnie historia 28 DP nie kończy się 17 sierpnia 1944r. Miesiąc później, 20 września, Komendant Główny AK powołał z żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim 28 Dywizję Piechoty AK im. Stefana Okrzei.

     Istniała ona do 5 października 1944r., i formalnie nie miała nic wspólnego z omawianą przez nas dywizją Okręgu Kielce. Dla porządku podajemy jednak jakie jednostki tworzyły dywizję w Warszawie:

- 15 Pułk Piechoty "Wilków" AK: Zgrupowanie "Chrobry II", Zgrupowanie "Gurt", Batalion "Rum", Batalion im. Sowińskiego.
- 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej AK: Zgrupowanie "Bartkiewicz", Zgrupowanie "Krybar".
- 72 Pułk Piechoty AK: Batalion "Golski", Batalion "Miłosz", Batalion "Stefan", Batalion "Ostoja".
- 28 pułk artylerii lekkiej - brak danych o jego organizacji;
- 21 Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" AK: Batalion "Zaremba-Piorun", Batalion "Ruczaj", Batalion "Radosław".
     Widzimy więc, że w skład dywizji wchodzi także 72 pp, a wybiegając musimy stwierdzić, że pułk o takiej numeracji także mobilizowany był na terenie Obwodu Kielce.

Źródła

Opracowując powyższy tekst korzystaliśmy z następujących opracowań:

Borzobohaty W.: „Jodła”,
Hnatuszko R.: Batalion Kozienicki – czy i od kiedy I batalion 72 pp AK,
Niemcewicz J.: Relacja z Burzy.

Wróć