Felis Edward

Pseudonim: „Wojnar”

Stopień wojskowy: ppor./por.

Komendant Podobwodu Jędrzejów

-działacz Stronnictwa Ludowego i Batalionów Chłopskich na terenie powiatu jędrzejowskiego,

-1 stycznia 1944 roku na mocy umowy scaleniowej pomiędzy BCH a AK obejmuje funkcję Komendanta specjalnie dla niego utworzonego Podobwodu VI Jędrzejów (obejmuje tylko placówkę AK Jędrzejów).

-pod koniec kwietnia 1944 r. wspólnie z grupą działaczy komunistycznych i lewicowych ludowców powołuje konspiracyjną Powiatową Radę Narodową w Jędrzejowie (organ pseudoadministracji podległej Moskwie) w której zostaje przewodniczącym.

-23 lipca 1944 r. w Chańczy koło Rakowa, w stodole Jana Raka spotyka się 27 delegatów Stronnictwa Ludowego, BCh, PPR i AL. Udział w zjeździe wziął także Edward Felis z BCh (przedtem był w AK) z Jędrzejowa – tak podaje Protokół z I Zjazdu Kieleckiej WRN. Podczas zebrania powołano Wojewódzką Radę Narodową – pseudoadministracja podlegająca Moskwie. Niezależnie od okoliczności Felis zdradził prawowity Rząd RP oraz złamał własną przysięgę.

-nie znaleźliśmy śladów działalności Felisa w walce z Niemcami podczas akcji Burza, ale nie powinno to dziwić bowiem zajęty był wtedy zdradziecką działalnością choć formalnie był nadal Komendantem Podobwodu Jędrzejów. 

-rozpoczął przygotowania do wydawania pisma konspiracyjnej Powiatowej Rady Narodowej w Jędrzejowie pod nazwą „Kuźnia”. Matryce przygotowywano w Opatkowicach Murowanych w mieszkaniu Świetlika, a powielano w Nawarzycach na tym samym powielaczu, na którym odbijano pismo Stronnictwa Ludowego „Ku Zwycięstwu”. Objętość pisma wynosiła 8— 10 stron. Numer pierwszy wydano w listopadzie 1944 r., a ostatni, trzeci, był w przygotowaniu (styczeń 1945), lecz go nie wydano, ponieważ Jędrzejów został w tym czasie zajęty przez Armię Czerwoną. Łącznie wyszły 2 numery pisma. Nakład sięgał około 300 egzemplarzy. Redaktorem naczelnym był Jerzy Cieślikowski „Głóg”. W skład kolegium redakcyjnego wchodzili: Roman Ciechanowski, Edward Felis i inni. Powielaniem zajmował się Antoni Pałeczka i Jerzy Cieślikowski. Materiały techniczne, jak papier, kalkę, farbę, dostarczał Gabriel Wink. Egzemplarzy pisma nie odnaleziono.

-po styczniu 1945 roku Felis został nagrodzony przez nowego okupanta za swoją zdradziecką działalność: powołano go na urząd starosty powiatu jędrzejowskiego.