Cieślikowski Jerzy

Pseudonimy: „Wiąz”/„Głóg”

Stopień wojskowy: podchorąży/podporucznik

Referat Przerzutów Powietrznych Komendy Obwodu Jędrzejów

Sztab Jędrzejowskiego Pułku Piechoty

Urodził się 2.11.1916 w Mińsku (obecnie Białoruś) jako syn Tadeusza, oficera policji i Stanisławy z d. Rutkowskiej. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Ze względu na pracę ojca rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania, dlatego też do szkół powszechnych i średnich uczęszczał w różnych miejscowościach.

-1937 – za drugim podejściem zdaje maturę w gimnazjum w Jędrzejowie.

-w latach 1937-1938 odbył służbę wojskową w podchorążówce artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.

-w 1938 r. rozpoczął studia na wydziale weterynarii Uniwersytetu Warszawskiego.

-we wrześniu 1939 r. został zmobilizowany i uczestniczył w obronie twierdzy w Brześciu nad Bugiem.

-od 1940 r. przebywał na Kielecczyźnie,

-on sam podawał już po wojnie, że działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej na terenie obwodu jędrzejowskiego. Ponoć początkowo działał w referacie VI Biuro Informacji i Propagandy Komendy Obwodu Jędrzejów – ale wśród pracowników i współpracowników tego referatu nie znaleźliśmy takiego nazwiska.

-niewątpliwie zajmował się „działalnością” wydawniczą: redagował na użytek przyjaciół i domowników „Gazetkę Lipową”, której karty zapełniał przede wszystkim tekstami satyrycznymi.

-prawdopodobnie w tym czasie związał się ze Stronnictwem Ludowym i Batalionami Chłopskimi. Być może wspominając po latach swoją działalność konspiracyjną miał na myśli związki z wydawnictwami konspiracyjnymi Stronnictwa Ludowego.

-w czasie okupacji rozpoczął konspiracyjne studia polonistyczne.

-prawdopodobnie od 1944, podczas scalania Batalionów Chłopskich z AK, zostaje żołnierzem AK

-działa w Referacie Przerzutów Powietrznych Komendy Obwodu Jędrzejów. Od pewnego momentu jest tu zastępcą szefa referatu - ppor. Mieczysław Karkowski „Grab”

-od czerwca 1944r. od styczeń 1945r. – kierownik Referatu Przerzutów Powietrznych Komendy Obwodu Jędrzejów, 

-lipiec/sierpień 1944r. podczas akcji Burza planowany jako oficer oświatowy w sztabie Jędrzejowskiego Pułku Piechoty ze składu Kieleckiej Brygady Piechoty (ostatecznie mobilizował się tylko kadrowy skład sztabu).

-najpóźniej w październiku 1944 r. zdradził przysięgę na wierność Prezydentowi RP. Pod pseudonimem „Głóg” zostaje redaktorem naczelnym pisma „Kuźnica”. Jest to organ Powiatowej Rady Narodowej w Jędrzejowie – konspiracyjna administracja utworzona przez komunistów i podporządkowana Moskwie.

-po 1945 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i do maja 1945 r. był referentem kultury i sztuki w jędrzejowskim urzędzie powiatowym.

-po krótkim pobycie w Krakowie, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim podjął studia polonistyczne, 17 lipca 1945 r. wraz z grupą młodych ludzi przeniósł się do Wrocławia.

-od 1945 r. współpracował z działami kulturalnymi i literackimi pism: „Sygnały”, „Odra”, „Zeszyty Wrocławskie”, „Gazeta Robotnicza”, „Przegląd Artystyczny” i „Przegląd Kulturalny”.

-od 1946 do 1950 pod pseudonimem „Głóg” jest informatorem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

-Działał w Towarzystwie im. Marii Konopnickiej. Był wiceprzewodniczącym Komisji Programowo-Dydaktycznej Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN oraz członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa do Badania Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej we Frankfurcie nad Menem. Był jednym z inspiratorów poznańskich Biennale Sztuki dla Dziecka.

Zmarł 9.11.1977 we Wrocławiu